2016. gada 20. janvārī Kalifornijas Institūts California Institute of Technology (Caltech) savā tīmekļa vietnē[1] paziņoja, ka beidzot rīcībā ir devītās planētas pierādījumi. Tika pat atrasts arī segvārds, kas, tomēr, nav īpaši oriģināls: Planēta Deviņi, vai Devītā planēta (Planet Nine).

Jaunai Transneptūna planētai jābūt apmēram 10-kārt smagākai nekā Zeme un, sakarā ar to, acīmredzot, tā var būt atzīta par pirmo planētu, kura atrasta pēc Neptūna atklāšanas laika 1846.gadā. Informācija par Planētu Deviņi vēl ir nepietiekoša. Pieņem, ka  Planētas Deviņi vidējais attālums no Saules var būt apmēram 20 reizes lielāks nekā Neptūna attālums no Saules. Tas nozīmē, apmēram 600 astronomiskās vienības. No tā sanāk lēnrites motors, kuram būtu nepieciešams ap 10000 līdz 20000 gadu, lai izdarītu vienu apgriezienu apkārts Saulei. Planētas pēdas sadzen pateicoties dator-modelēšanai[2]. Pati planēta vēl nav novērota.

Zīmējuma avots: http://www.caltech.edu/ 

Kopumā es esmu ļoti piesardzīgs ar tāda veida informāciju. Tā nav pirmā reize, kad pasaulē staigā tādas ziņas. No citas puses, šo pētijmu veica Konstantīns Batigins (Константин Батыгин) un prof. Maikls Brauns (Prof. Michael E. Brown). Profesors Brauns, kurš pateicoties saviem TNO pētniecības darbiem nopelnijis sev labu vārdu, ir ļoti pārliecināts.

Ja ziņas tiks apstiprinātas, tad ar to US-amerikāņi varēs novērst to negodu, kas sanāca sakarā ar to, ka 2006. gadā Plutons pazaudēja planētas statusu. Tad, pēc ilggadīgās pauzes, atkal vares pateikt, ka devītā planēta tika atklāta USA.

 

Источник:

1. Michael Feist, „Planet Nine - Der wahre TNP?“ Hamburger Hefte 177, 2016.

 


[1] https://www.caltech.edu  [M.F.]

[2] Batygin & Brown: Evidence for a Distant Giant Planet in the Solar System, The Astronomical Journal, Vol. 151, Number 2 , 2016 Janary 20. [M.F.]

 

_____

(c) Michael Feist, Hamburg

(c) Aleksandra Jakovļeva, tulkojums latviešu valodā

 

***

Materiāla izmantošana ir iespējama tikai pēc vienošanās ar materiāla autoru un materiāla tulkotāju. Citējot, jānorāda links uz www.hsa.lv mājas lapu. Sk. arī saita noteikumus.